Gitara basowa jest stosunkowo młodym instrumentem, wykorzystywanym głównie w muzyce rozrywkowej. Rzadko kojarzy się ze sceną eksperymentalną, czy też szeroko pojętą awangardą, raczej z rockiem, muzyką pop itp.

Akustyczna gitara basowa natomiast jest instrumentem tak rzadkim, iż wielu ludzi na koncertach Marcina Bożka i Rafała Mazura widzi ją po raz pierwszy. W tym wypadku mamy ten niezwykły instrument w dwóch egzemplarzach równocześnie. Zaś dodatkowo, gitarami tymi posługują się dwaj znakomici muzycy.

Obaj są członkami różnych formacji muzycznych, jak i prowadzą solowe kariery ozdobione już płytami. Bez wątpienia ich duet jest wydarzeniem i ewenementem na światową skalę i to nie tylko ze względu na rzadkość ich instrumentów. Muzycy są świetnymi improwizatorami, fantastycznie poruszającymi się w nieograniczonym świecie dźwięków, tworząc niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju struktury muzyczne.

MARCIN BOŻEK - muzyk, improwizator, kompozytor. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, posiada dyplom magistra sztuki w zakresie gry na gitarze basowej ( 2003r ). Laureat wielu nagród w międzynarodowych konkursach i festiwalach. Etatowy basista Teatru Muzycznego w Gdyni od 2005 do 2015 roku. Od 2007 roku współtworzy polską scenę muzyki improv. Improwizuje z muzykami, aktorami, malarzami artystami, tancerzami oraz solo.
www.macinbozek.pl

RAFAŁ MAZUR - muzyk-improwizator, filozof. Od prawie 20 lat zajmuje się swobodną improwizacją - sound oriented free improvisation. W różnych zespołach wydaje płyty w najbardziej renomowanych wytwórniach muzyki improwizowanej i free jazzu: Not Two Records, No Business Records, Clean Feed, czy Relative Pitch. Współpracuje obecnie z muzykami sceny międzynarodowej: Agusti Fernandez, Ramon Lopez, Francois Carrier, Micehl Lambert, Zlatko Kaucic, Lotte Anker, Raymon Strid, Liudas Mockunas, Keir Neuringer. Twórca warsztatów rozwoju zdolności improwizatorskich w oparciu o daoistyczną strategię działania.
www.rafalmazur.eu

Archiwum
Wystawy w Kalamburze

Andrzej Kostoń

40-lecieZapraszamy do oglądania prac w Kawiarni!