Olbrzym i Kurdupel to duet zajmujący się eksplorowaniem wielu kierunków muzyki improwizowanej. Improwizacja z natury nieopisywalna wymaga zupełnie innych narzędzi do tworzenia przestrzeni dźwiękowej niż gatunki muzyki zapisywanej i odtwarzanej.

Taki brak założenia jaka muzyka powstanie w wyniku spotkania artystów przyczynia się również do rozwijania możliwości eksplorowania sonorystycznego instrumentów. Dlatego Olbrzym i kurdupel eksploruje bardzo szerokie spektrum technik rozszerzonych takich jak mikrotony, multifony, subtony, slaptongue, voiceing, nowe sposoby artykulacji oraz preparacji instrumentów zarówno na basie jak i saksofonie. Bardzo często gitara basowa jest używana jako perkusja, a saksofon bez ustnika wydobywa dźwięki zbliżone do trąbki lub wiatru. Podejście duetu związane z ciągłymi poszukiwaniami nowych sposobów interakcji i kreowania dźwięku nie przekreśla całej historii muzyki – przeciwnie: Tomek i Marcin czerpią z każdej epoki i każdego gatunku muzycznego od baroku do muzyki współczesnej, od jazzu przez free jazz po freeimprov. Ta podróż duetu poprzez świat improwizacji trwająca już prawie dwie dekady zaowocowała wieloma koncertami, ciekawymi spotkaniami z artystami w kraju i na świecie , wydawnictwami audio i video. Wszystkie działania Marcina Bożka oraz Tomka Gadeckiego można zawrzeć w słowie WOLNOŚĆ.

Biografia
Olbrzym i Kurdupel to polski zespół free-improv. Duet składa się z dwóch wyśmienitych muzyków: Tomek Gadecki (saksofony tenorowy i b...arytonowy) oraz Marcin Bożek ( gitara basowa). Grają muzykę swobodnie improwizowaną. Duet powstał wiosną 2007 roku w Gdyni. Muzyka, którą grają to prosta, nieskrępowana improwizacja. Kompozycja jest tożsama z pierwszym i jedynym wykonaniem tego utworu i jest niepowtarzalna. Priorytetem OiK są koncerty, a wydawnictwo jest tylko (dokumentalnym) śladem etapu ich pracy twórczej. Podczas koncertów muzykom towarzyszy VJ, który pod wpływem muzyki tworzy wizualizacje i wyświetla je na instrumentalistach. Podczas tego muzyczno-wizualnego spektaklu członkowie zespołu ubrani są w białe kombinezony. Światło odbite od sylwetek artystów daje wrażenie trójwymiarowego obrazu, a muzycy stają się "przezroczyści", dzięki czemu muzyka i wizja zyskują przestrzeń do odegrania głównej roli. Pierwotnym założeniem zespołu było "klasyczne" trio: saksofon, bas, perkusja. Ponieważ perkusista nie mógł dotrzeć na próbę, Marcin i Tomek zaczęli grać bez niego i tak to trwa od wiosny 2007 roku... Na początku 2008 roku zespół nagrał pierwszą płytę zatytułowaną "frrrr...", która zebrała wiele pochlebnych recenzji. W kwietniu 2012 roku ukazała się ich druga płyta zatytułowana "SIX PHILOSOPHICAL GAMES", 15.02.2014 "WORK", 2016 Olbrzym i kurdupel & Willi Hanne "In Side Shout", 2016 DVD Olbrzym i kurdupel "Aleatorycznie" + Orkiestra Teatr Muzyczny w Gdyni. OiK osiągnął bardzo silną pozycję na polskiej scenie improwizacyjnej swoją bezkompromisową, świeżą i awangardową twórczością. Można to zauważyć głównie poprzez liczne zaproszenia na festiwale muzyki improwizowanej: "Sztuka improwizacji" we Wrocławiu; "OFF Jazz Festival" w Tczewie itp. Duet współpracuje z wybitnymi muzykami takimi jak Willi Hanne, Mikołaj Trzaska, Rafał Mazur, Keir Neuringer z USA i inni.

Archiwum
Wystawy w Kalamburze

Album na 40-lecie Kawiarni

40-lecieZapraszamy do oglądania prac w Kawiarni!