Szczecińska dekonstrukcyjna kapela klubowa Ułani Kapitalizmu ma zaszczyt ogłosić ponowne swoje przybycie na Kalamburowy dwór.

Ułani Kapitalizmu powstali w 2010 roku w Szczecinie podczas spontanicznych jamów grupy znajomych. Improwizacje, które powstały podczas tych sesji stopniowo zaczęły przeradzać się w pełne kompozycje. Muzycznie było to coś w nastroju twórczości Franka Zappy czy muzyki Rock In Opposition. Mimo jazz rockowego zabarwienia nie było jednak oporu przed prezentowaniem swoich fascynacji muzyką shoegaze, black metalem czy ska. Z publiki często padają porównania z grupami z nurtu yassowego. Zespół zdecydował się wykonywać swoje kompozycje na żywo. Na początku były to krótkie koncerty grane okolicznościowo (m.in. na szczecińskich Dniach Filozofa), tudzież dla grona znajomych. Stopniowo materiał robił się coraz bardziej obszerny a występy zaczynały nabierać bardzo otwartego charakteru, przyzwalającego na większe żonglowanie środkami stylistycznymi, zaskakujące improwizacje oraz sceniczną gawędę cechującą się specyficznym, abstrakcyjnym dowcipem. W 2012 roku zespół zdecydował się na zorganizowanie swojej pierwszej trasy koncertowej, która spotkała się bardzo dobrym przyjęciem. Następnie Ułani zaangażowali się w skomponowanie ścieżki dźwiękowej do kultowej w pewnych kręgach historyjki obrazkowej Michała Pogody, "Łoś i Kot".

W 2013 roku grupa postanowiła wydać swój debiutancki album, który został zatytułowany "Plecak Mięsa". Wszystko powstawało w trybie DIY, a premiera płyty odbyła się 5 grudnia 2013.

Chwilę po wydaniu płyty do zespołu doszedł kontrabasista Bartłomiej Czajkowski, znany wcześniej z takich składów jak Blue Crow czy Rigpa. Zaczął powstawać nowy materiał, wzbogacony o kolejny instrument, co rozwinęło znacznie brzmienie składu. W tej konfiguracji skład pokazał swoje nowe kompozycje m.in. w OFF Marinie, na otwarciu Filharmonii Szczecińskiej czy, w jego akustycznej wersji, na festiwalu Akustyczeń w styczniu 2015 roku. W grudniu 2015 roku ruszyli w kolejną trasę.

W grudniu 2016 roku zespół zarejestrował w studiu Stobno Records cały materiał który powstawał od 2013 roku. Wydanie albumu planowane jest na 2017, również zgodnie z ideami DIY.

Muzycy zespołu działają również w innych ciekawych projektach, m.in. ./noise, Bird of Either, Blue Crow oraz Podkultura.

[SKŁAD]:

Janusz Gądek - klawisze,

Piotr Poprawski - perkusja,

Bartłomiej Czajkowski - kontrabas elektryczny,

Karol Firmanty - gitara, syntezatory,

Michał Pasternacki - gitara

Archiwum
Wystawy w Kalamburze

Andrzej Kostoń

40-lecieZapraszamy do oglądania prac w Kawiarni!